Biotopi
PODACI O AKVARIJU:
Dimenzije: 136x57x60 (465 lit)
Filtracija: sump filter, hang on overflow box,
Filter materijali:
1. komora: keramički valjci, lava rock
2. komora: spužva, glinene kuglice (cca 50 lit.)
3. komora: refugium sa anubiasom
Povratna pumpa SICCE synchra 1.5 1350l/h
Grijanje: 300 W + 250 W Jager
Rasvjeta: DIY viseća konzola, 2 x 3W LED Spot light, warm + cool wite
Temperatura: 24-26 C
ph vode: 7 – 7,5
tvrdoća vode: 20 - 22 dH
Jezero Tanganjika je jedno od afričkih Velikih jezera. Procjenjuje se da je drugo ili treći slatkovodno jezero po veličini u svijetu po obujmu, a drugo po dubini, nakon Bajkalskog jezera u Sibiru. Jezero je podijeljeno između četiri države s time da DRK (45%) i Tanzanija (41%) posjeduju većinu jezera. Voda teče u rijeku Kongo i na kraju u Atlantski ocean.
U ovom članku nećemo opisivati jednog od najpoznatijih ciklida Labidochromis caeruleus koji je stanovnik u gotovo svakom Malawi akvariju. Zbog njegove popularnosti svaka bi riječ bila suvišna, jer o njemu se takoreći sve zna. Je li to stvarno istina? Znate li kako je on dospio u akvaristiku? E, to je zanimljiva priča.
Opširnije:Labidochromis caeruleus i njegov put u akvaristiku
Bilo jednom davno.... U svakom slučaju priča o Indoneziji mogla bi početi na taj način. Većini ljudi kada spomenete naziv Indonezija, to je samo još jedna od zemalja negdje na Dalekom istoku. Za nekoga je to Bali i lješkarenje na tropskom suncu, za nekoga su to politčki problemi Istočnog Timora. Što li akvarist pomisli na spomen Indonezije...vjerujte pokušao sam sam sebi postaviti ovo pitanje za vrijeme pisanja teksta i dogodio mi se lagani pad sustava od silne raznovrsnosti područja. Indonezija nije samo još jedna od zemalja Dalekog istoka, to je arhipelag koji opasava ekvator s otprilike 17500 otoka, od čega 6000 naseljenih.
Već sam naslov teme najvjerojatnije će podijeliti mišljenja akvarista na dvije tvrdnje:
- jedan će dio zagovarati biljke kao neophodan detalj u akvariju
- drugi će dio zagovarati akvarij bez bilja.Naravno, postavlja se pitanje: bilje - da ili ne?
Kako bismo došli do pravoga odgovora, pogledajmo kako sve to izgleda u prirodi.
Opširnije:Bilje - da ili ne u akvariju sa istočnoafričkim ciklidima?
Koliko ciklidaša, toliko dekoracija, toliko ideja. Da, to je po mom mišljenju "živa istina", pogotovo kad pogledamo činjenicu da si svaki akvarist pravi akvarij po svojoj ideji, a i prema financijskim mogućnostima. No što god nas vodilo k ostvarenju toga cilja, ja se nadam da će vam ovaj mali tekst isto tako biti putokaz, k pravljenju jednog dobrog Malawi ciklid akvarija.
Potaknut posljednjim člancima o tim, mogu reći, jako zanimljivim ciklidima, evo još ponešto, kako bih ja rekao: sveobuhvatno. Akvaristi se u posljednje vrijeme često susreću s Malawi ciklidima. Neke od njih ti ciklidi zaintrigiraju pa žele imati i sami takav akvarij, a iz dana u dan ima ih sve više. Naravno, sve počinje s akvarijem i to primjerenim akvarijem. Moram napomenuti da neki akvaristi ciklide smještaju u premale akvarije i kad se dogodi ono najgore, krivci su obično ni krivi ni dužni ciklidi.
Bili ste kod prijatelja, vidjeli njegov akvarij sa ciklidima i poželjeli ste tako nešto i sami. Dođete kući, pogledate svoj 100l akvarij i pitate se: "Što sad?"
Ništa.. Treba se samo osvrnuti u jezero Tanganyika, gdje Vas čekaju ciklidi zvani školjkaši. Tako ih nazivamo zbog njihovog stila života, jer se sve njihove aktivnosti odvijaju u blizini ili u samoj kućici puža zvanog Neothauma. Neothauma je puž sa jezera Tanganyika i puno praznih kućica se nađe u jezeru , a gdje ima njih ima i naših patuljka. Pošto tih kućica nema kod nas, dobre su i prazne kučice vinogradarskog puža zvanog Helix. Te kućice treba prethodno dobro obraditi.
Već me neko vrijeme proganja želja da uredim veliki zapadno-afrički paludarij, ali zbog trenutnog pomanjkanja prostora složio sam jedan manji, kao generalnu probu. Na ovoj stranici ću opisati taj manji, od 120 litara, kao i plan za , nadam se, budući veliki paludarij od nekih 450-500 litara.
Prvo i osnovno-želio sam udomiti leptira, tj. Pantadon buchholzia, sljedeće - htio sam par kribensisa, tj. Pelvicachromis pulchera , a zatim po mogućnosti i nekoliko Synodontis nigriventrisa i treće - želio sam paludarij. Zbog kribova i činjenice da je to paludarij nazvao sam ga Kribarij...i to je prvi akvarij kojem sam dao ime. Ako ćete se smijati - i zadnji ! ;)
Tko je online?
Imamo 144 gostiju i nema članova online
Najnoviji sadržaj
-
Ivan Mikolji - IntervjuGospodine Mikolji, dobrodošli na Akvarij.NET,
Hvala Vama što ste me ugostili na vašim stranicama.O švertovimaŠvert (lat.: Xiphophorus ; eng: Swordtail) je slatkovodna živorodna riba iz roda Xiphophorus, porodice...Rio Lancetilla Honduras BiotopePODACI O AKVARIJU:
Dimenzije: 136x57x60 (465 lit)
Filtracija: sump filter, hang on overflow...RIP Takashi AmanoAkvaristički svijet je utihnuo. Nedoumica, čuđenje, nevjerica. Tup pogled u obavijest o smrti gospodina...Prva...Svaki početak je težak, tako bar kažu, pa s time i ja započinjem svoju prvu kolumnu. U biti činjenica...Od hobista do hobističkog trgovca sa hobijem u srcuJe bija je...dobar covik...siguran san da ce netko reci na mom funeralu(pogrebu)....netko od njih par...Channa sp. assam „Lal Cheng“Ime ( latinsko): Channa sp. assam „Lal Cheng“
Sinonimi: Blue Rainbow snakehead, Blue Bleheri,...Betta ocellataIme ( latinsko): Betta ocellata
Sinonimi: Eyespot Mouthbrooder
Stanište: Jugoistočna Azija...